Z Portorika na Malé Antily (2011)

 

Francie I USA I Portoriko I Americké Panenské ostrovy I Barbados I Sv.Lucie I Sv.Kryštof a Nevis I Sv.Martin

Délka trvání: 12 dní (1.7.-12.7.2010)
Délka trasy: letadlem 19 700km, po zemi cca 500km,
po moři cca 2 100km
Dopravní prostředky: letadlo, auto, loď

Počet navštívených zemí: 6 *
Z toho nově navštívených: 3
Celkové náklady: cca 40 000Kč /os.

* Navštívíme celkem 6 zemí - Francii, USA, Barbados, Sv.Lucii, Sv.Kryštof a Nevis, Holandsko.
Dále navštívíme 4 území, která nejsou samostatnými státy - Portoriko je přidruženým státem USA, Americké Panenské ostrovy jsou izolovaným územým Spojených států a ostrov Sint Maarten/Saint Martin náleží Holandsku a Francii

Na začátku léta vyrážíme s Radkou zase za Atlantik, abychom se opět vydali brázdit Karibské moře. Protože jsme byli loni nadšeni výletem do západního Karibiku, rozhodli jsme se, že v roce 2011 podobným způsobem navštívíme také souostroví Malé Antily. Naším výchozím bodem tentokrát bude San Juan na ostrově Portoriko.

Letenky jsme letos sehnali za naprosto vynikající cenu, protože jsme na začátku ledna narazili na společnou akci Delty a Air France. Cesta z Prahy do San Juanu se dvěma přestupy v Paříži a Atlantě (na zpáteční cestě v New Yorku a Paříži) nás každého vyšla na 622USD, navíc při transatlantických letech máme místa ve třídě Premium Economy (není to sice business, ale ani obvyklý dobytčák)!
Lety mezi Prahou a Paříží operuje Air France (Airbus A320), stejně jako let z New Yorku do Paříže (Boeing 777). Ostatní lety operuje Delta (Boeing 767 na trase Paříž-Atlanta a Boeing 757 na letech Atlanta-San Juan a San Juan-New York). Z Prahy odlétáme v příjemných 10 hodin, na jednotlivé přestupy máme 95 minut (Paříž CDG), 1 hod 55 min (Atlanta) a 2 hod 45 min (New York JFK).

Okružní plavba jihovýchodním Karibikem nás dohromady stála 1853,22USD (kajuta s oknem, v ceně jsme tentokrát rovnou zaplatili i povinné spropitné 140USD, které jsme loni platili až na lodi). Stejně jako loni jsme si vybrali společnost Carnival cruise lines , tentokrát její trasu "Southern Caribbean". Plavba trvá sedm dní a je operována lodí Carnival Victory.

Itinerář plavby vypadá následovně:
1.den - odjezd ze San Juanu (Portoriko) ve 22,00
2.den - Sv.Tomáš - Charlotte Amalie (Americké Panenské ostrovy) (7,00-17,00)
3.den - na moři
4.den - Barbados - Bridgetown (8,00-17,00)
5.den - Sv.Lucie - Castries (8,00-17,00)
6.den - Sv.Kryštof - Basseterre (8,00-18,00)
7.den - Sv.Martin - Philipsburg (7,00-17,00)
8.den - ráno příjezd do San Juanu

Na ostrovech máme zatím zabookovaný výlet na Barbadosu s tamní cestovkou Glory Tours "Explore & Discover Barbados" - okružní jízda kolem celého ostrova (Bridgetown-Bathsheba-Northpoint-Holetown), vyhlídka z centrální vrchoviny, plavba lodí se skleněným dnem a potápění s mořskými želvami. Vše za 86USD na os.
Rozjednaný máme také výlet na ostrově St.Kitts (Sv.Kryštof) s tamní cestovkou Grey´s Island Excursions - The Tour (48USD/os.), který zahrnuje návštěvu hlavního města Basseterre, batikárny, pevnosti Brimestone (karibský Gibraltar - UNESCO) a koupání na jihovýchodně ostrova.
Na ostrově Sv.Lucie si zřejmě zaplatíme výlet přímo s Carnivalem na jih do Soufriere k vrcholkům Velký a Malý Piton (další UNESCO) se zpáteční cestou na katamaranu, na ostrově Sv.Martin máme v plánu najmout taxi a objet obě hlavní města (Philipsburg na holandské a Marigot na francouzské straně) a cestou navštívit zdejší pláže - samozřejmě včetně vyhlášené Maho Beach, která se nachází v bezprostředním sousedství letiště, a přes kterou tu přistávají obří dopravní latadla.
Zbývá Sv.Tomáš na Amerických Panenských ostrovech - tam zakotvíme v hlavním městě Charlotte Amalie a necháme stejně jako na Sv.Martinu náš program osudu a momentální náladě. Nabízí se výjezd lanovkou na vyhlídku nad přístavem a potom přesun na některou z pláží.

Dva dny před plavbou a také jeden den po připlutí strávíme na Portoriku.
V San Juanu jsme si již tedy zamluvili ubytování. První dvě noci strávíme v hotelu Casa Contado, který leží ve stejnojmenné čtvrti na půl cesty mezi letištěm a starým městem. Pokoj stojí 95USD včetně snídaně.
Po příjezdu z Antil strávíme v San Juanu ještě jeden den a ten si vyhradíme na prohlídku starého města (další UNESCO). Proto se ubytujeme kousek od přístavu přímo v centru města v hotelu s neportoricky znějícím jménem Milano. Pokoj tu včetně tax stojí 123USD.

První dva dny bychom rádi po Portoriku trochu cestovali, proto jsme si zamluvili půjčení auta. Opět sázíme na osvědčenou půjčovnu Dollar - půjčení nás včetně pojištění vyjde na 110USD a platit se tentokrát bude až na místě. Z půjčovny máme pouze rezervační voucher.

První den se vypravíme do národního parku El Yunque - jediného deštného pralesa na území Spojených států, dále chceme na severovýchodním pobřeží navštívit vyhlášenou pláž Luquillo a možná se vydáme i na jih do města Ponce.
Druhý den zřejmě vyrazíme do hor k obřímu teleskopu u města Arecibo a bude-li dostatek času, nahlédneme na vyhlášenou Panoramatic route a do národního parku Toro Negro.

Pro potřeby cestování autem si s sebou samozřejmě opět bereme GPS. Z mapového balíku Garmin City Navigator North America NT 2010.30 jsem pro naše potřeby "vytáhnul" část Portoriko a Americké Panenské ostrovy.

Protože Porotriko i Americké Panenské ostrovy patří k USA, potřebujeme ke vstupu na tato území platnou ESTu. Ta moje platí ještě do příštího roku, navíc jsem se rozhodl, že tentokrát ke vstupu do USA použiju své 9 let staré a stále platné US vízum v neplatném pase (jak jsem byl instruován loni na imigrační kontrole v Miami). Radka loni změnila jméno a tak si musela vyřídit nejen nový pas, ale také novou ESTu. Bohužel s tím rozdílem, že letos se už za předběžný souhlas s cestou platí 14USD.